Keresés

Üzenőfal

Utolsó üzenet: 2 hónap, 2 hét .
 • guest_6317: Volt FSV-sek jelentkezzetek! betanna@gmail.com Mindenkit szeretettel várok. Van Messenger felületünk is: FSV Kollégák néven
 • guest_6317: Köszönöm a volt FSV dolgozók találkozójáról a hírek, események fülön feltett elképzelést és kérést. Köszönöm, ha a szervezéssel kapcsolatban régi kollégáim segítenek, megadják saját elérhetőségüket, vagy akéár azookét, akikkel kapcsolatban vannak. Akik eddig csatlakoztak, nagy örömmel vették a kezdeményezésünket. Már 200 kolléga neve, többnek e-mail cím
 • Bakospek: Dunavarsányban üzemképes 400 nem-es sütőüzem családi házzal eladó. Érd: 06703302737
 • gyurcsi30: Fagyasztott pékáruk fóleg a leveles termékek fejlesztésében is nagy tapasztalattal rendelkezem.Keressenek bátran.+36306531320
 • gyurcsi30: Pékségeknek új tsvájci ill. ausztriai termékeket mutatnék a hejszinen telepiteném is teljes technológiával és folyamatos támogatással.+3630653120 gyurcsi30@freemail.hu
 • guest_2925: Kézműves édesipari műhely, bérgyártást vállal. 06-20 582 0128
 • guest_8050: Van valami betoltendő muka lehetöség
 • guest_5858: kösz csabap gépkönyv ügyben
 • Pataki Zoltan: Nemetorszagba pekmestelevelerl rendelkezö munkavallalot keresünk, teljes munkaidös nemet bejelentessel. jelentkezni a patakizoltan70@gmail.com e-mail cimre
 • csabap: Sütőipari gépek-dinasztia kiadó.Itt nézd meg!
 • csabap: Sütőipari gépek- dinasztia kiadó. Itt nézd meg!
 • guest_2081: gépkönyvet keresek rotációs kiflisodróhoz!
 • HORVATH A: Végleges csótányirtás garanciával, egyetlen színtelen, szagtalan kezeléssel, 14 sütőipari üzem referenciájával. Nem igaz, hogy nem kiirtható! Van megoldásunk. Komplett HACCP/IFS dokumentációval, hazai KFT. További infó: csotanykommando.hu, 70/666-44-77.
 • Kovács Zsolt: Egy bizonyos kenyérféleség üzemi előállítását célzó technológia leírás magyarról németre való precíz fordítását vállalja valaki? zsoltkovacs113@gmail.com
 • f_n_adrienn_whc: Kedves Tagok! Gyártástechnológus és telepvezető helyettes pozícióba keresek kollégát sütőipari ügyfelemhez. Részletek végett elérhetőség: +36306982464; franknagy.adrienn@whc.hu. A munkakörökről: http://goo.gl/oc7nqo és http://goo.gl/F4DLso oldalakon.
 • guest_5799: hali
 • Mattom: Cukrászati gyártó, minőségi, házi jellegű, kimért egyedi termékekkel viszonteladókat keres. Elsősorban Jász Nagykun Szolnok Megyéből. Érd: 06309925119
 • guest_7962: Nagy Zsuzsannak : Fel tettem
 • Nagy Zsuzsánna: Remek válasz az Index cikkére. Ezt kitehetnéd András a Facebookra is.
 • guest_9180: Pékségeknek segitek új termékek pl. burek előállitásában, pékek betanitásában, gyártmánylapok, anyagszükséglet elkészitésében, valamint nyomonkövetés, raktárkészlet lekisérésésére szükséges táblázatok kidolgozása. Új tehnológiák bevezetése. Elérhetőségem esterpetrovic@gmail.com vagy +381 63 8574535
 • guest_9180: Pékségekben uj termékek mint pl a burek megtanitom a tehnologiai folyamatot ,a termék elkészitését, anyagszükségletet,gyártmánylapot,a nyomonkövetéshez szükséges adatok renszerezését, raktárkövetést, uj termékek betanitását, folyamatos tehnol
 • guest_2709: Adel nevű felhasználónak: a felülírt címre nem lehetett küldeni. Itt az én elérhetőségem: chubby80@upcmail.hu várom válaszát deutsche backer
 • guest_3222: karlbeer@karlbeer.kom kérem hivjon a munkával kapcsoladban 0630 4150062
 • guest_3222: BESZÁLLITANÁNK 1 T ZÁRT DOBOZOS JÁRMÜVEL SANJUAN KFT .0630 4150062
 • guest_7593: Jelenlegi is működő kisüzemi pékség részére keresek olyan beszállítót, aki az alapanyagok beszállítása mellett a technológiák kialakításában is segítséget tud nyújtani. A tsandard termékek mellett egy prémium termékcsalád bevezetése is cél. Kapcsolatfelvétel: karlbeer@karlbeer.com Üdvözlettel, Karl Ákos
 • Adel_euJOBS: Németországba keresünk szakmai tapasztalattal rendelkező pékeket és cukrászokat. További kérdésekkel kérlek forduljanak hozzám az adel.orosz@eujobs.hu e-mail címen. Üdvözlettel: Orosz Adél
 • átlagvásÃ: Szombathely, Szűrcsapó u. 23. Zalaco üzlet 24-én karácsonykor 11:20-kor. Értem én, hogy nagyon kevés bérért vannak alkalmazva az eladók, és nem érdekeltek az értékesítésben, mert azt a kevés pénzt így is-úgy is hazaviszik ha végigbeszélgetik a napot akkor is, de a Zalaco megengedheti azt magának, hogy az eladó kinevesse gúnyosan a vevőt, aki beiglit akar venni (urambocs
 • guest_2627: Üdvözlöm! A guest 9222 kérdése csabap nevű felhasználótól. Békés megye
 • guest_9222: Helyileg hol?
 • guest_2627: Élelmiszertechnológus végzettségű, sütőüzemi tapasztalatú. Pályázati tanácsadással foglalkoztam. Képesítés: sütő szak, bérügyintéző. Tevékenység: pékség, biztosítás. Várom érdeklődését!Galéria

Szaklap

Budapesten, a Kulturális Örökség Napján mutatnak meg egy 1700-as évekből itt maradt pékkemencét.
2012. Augusztus 28. Kedd, 11:38

 

altBudapest V. Papnövelde u 2. alatt az un. Ráth-ház pincéjében egy épen maradt, több száz éves kb. 6 m² sütőfelületű kemence található. A klasszicista  házat Hild József- kora neves építésze- építette 1842-ben barokk, korábban középkori alapokra.  Itt működött 150 évig az Arany Oroszlán Patika.A pincében egy barokk-kori teljesen épen maradt egy-sütőteres magyar kemence is látható.

 

altaltRáth Károly (1821-1897) Budapest első főpolgármestere megbízásából 1842-ben alakította át Hild József a barokk épületet a most látható, klasszicista stílusú lakóházzá.

A XVIII. századi barokk épületnek Hild József megtartotta a pince- és földszintjét, erre emelte az első és a második emeletet. Az “úri” szint az első emelet volt, belmagassága ennek jóval nagyobb, mint a második emeleté. A földszinti boltozatos helyiségek magassága lett a legalacsonyabb. 1970-es évek elején egy alapos renoválás keretében modernizálták az egész épületet, minden lakás saját WC-t és fürdőszobát kapott, bevezették a gázfűtést, stb.

A ház fő nevezetessége eddig a földszinten található Arany Oroszlán patika volt, amely 1810-től 1951-ig működött. A gyönyörű berendezést a bezárást követően a Kiscelli Múzeumba vitték, azóta is ott látható.  

altA jelenleg is lakott ház lakóközössége felfedezte, hogy a ház Cukor utca felőlipincéjébentalálható egy, valószínűleg az 1700-as évekből származó kenyérsütő kemence, mely nyilvánvalóan üzemi célokat szolgálhatott, alátámasztva azt az elméletet, mely szerint fogadóként is használhatták valamikor a XVIII. században itt található épületet.alt

A kemence ma természetesen használhatatlan, hiszen kéménye sincsen. Feltehetően Hild József javaslatára nem bontották el az 1841-es építkezés során, de az üzemeltetését már nem biztosították. Nem tudni, hogy a pincerekeszeket ki és mikor építette, de itt pár méter hosszan megszakad a tárolók sora.

Kürti Attila a Magyar Pékszövetség egykori titkára, jelenleg borlovag, a lakóközösség nevében felkért, nézzük meg a kemencét, és próbáljuk eredetét rekonstruálni. Németh Istvánnal a Sütőipari Egyesülés nyugalmazott műszaki vezetőjével, a kemencéről ránézésre megállapítottuk, hogy egy oválisan szépen megépített egy sütőteres, magyar kemencéről van szó, amelynek elbontották a kéményét, nincsenek vasalatai és a sütőtér le van cementezve. Feltűnően hiányzott az üzemszerű használatot jelző korombevonat.alt

A kemence nem valószínű, hogy hajdan az itt álló fogadót szolgálta volna ki, ehhez nagynak tűnt. A kéménynek oldalt kellett volna lennie, de nem látszik a helye, bizonyára lebontották a Hild-féle 1842-es építkezés során. Viszont ha képzeletben eltüntetjük a kemence utáni pincerekeszeket, akkor egy akkora helyhez jutunk, mely éppen elég a dagasztáshoz és a hosszú, vetőlapátok kezeléséhez, a pékmester az inasok és a segédek ügyködéséhez.

A lakóközösség ismer egy városi legendát, hogy az 1838-as nagy pesti árvíz levonulása után a pinceboltozatra ragadt zsemléket találtak a visszatérő lakók. Szándékaik szerint a szépen kitakarított és rendbe hozott kemencét szeptember 14-15-én a Kulturális Örökség Napja rendezvénysorozat keretében a ház többi látnivalóival együtt bemutatják. A ház érdeklődők, turisták által most is látogatott, 2011-ben a Kulturális Örökség Napján 130 érdeklődő látogatója volt a háznak.   Ezt a címet a spamrobotok ellen védjük. Engedélyezze a Javascript használatát, hogy megtekinthesse. , a BME egyik hallgatója dolgozatot készült írni a kemence anyagának vizsgálatából, de az Egyetem a kutatást nem támogatta.

 altA lakóközösségnek javasoltunk egy kapcsolatfelvételt a Veszprémi Téglamúzeummal, hogy az ottani szakemberek az esetleg talált címeres téglák segítségével állapítsák meg az építmény korát.  Magunk részéről megkerestük Dr. Szulovszky Jánost az MTA VEAB Kézművesipar-történeti Munkabizottságának elnökét, hogy levéltári kutatások segítségével segítsen ahhoz, hogy a rejtélyes pékkemence igaz történetét megismerhessük.

 A lakóközösség a Kulturális Örökség Napján várja azokat a látogatókat, akik erre a rejtélyes eredetű kemencére kíváncsiak, és természetesen azokat a szakembereket is, akik a”rejtélyek” feloldására segítségre lehetnek.  A rendezvényre meghívást kapott a Magyar Pékek Fejedelmi Rendje és a Szent Benedictus Borrend is. Lehet, hogy a főváros, esetleg az ország legidősebb pékkemencéje rejtőzködik a ház alatt

Dr. Oláh András

 


 
Webdesign: IRQ