Keresés

Üzenőfal

Utolsó üzenet: 2 hónap, 2 hét .
 • guest_6317: Volt FSV-sek jelentkezzetek! betanna@gmail.com Mindenkit szeretettel várok. Van Messenger felületünk is: FSV Kollégák néven
 • guest_6317: Köszönöm a volt FSV dolgozók találkozójáról a hírek, események fülön feltett elképzelést és kérést. Köszönöm, ha a szervezéssel kapcsolatban régi kollégáim segítenek, megadják saját elérhetőségüket, vagy akéár azookét, akikkel kapcsolatban vannak. Akik eddig csatlakoztak, nagy örömmel vették a kezdeményezésünket. Már 200 kolléga neve, többnek e-mail cím
 • Bakospek: Dunavarsányban üzemképes 400 nem-es sütőüzem családi házzal eladó. Érd: 06703302737
 • gyurcsi30: Fagyasztott pékáruk fóleg a leveles termékek fejlesztésében is nagy tapasztalattal rendelkezem.Keressenek bátran.+36306531320
 • gyurcsi30: Pékségeknek új tsvájci ill. ausztriai termékeket mutatnék a hejszinen telepiteném is teljes technológiával és folyamatos támogatással.+3630653120 gyurcsi30@freemail.hu
 • guest_2925: Kézműves édesipari műhely, bérgyártást vállal. 06-20 582 0128
 • guest_8050: Van valami betoltendő muka lehetöség
 • guest_5858: kösz csabap gépkönyv ügyben
 • Pataki Zoltan: Nemetorszagba pekmestelevelerl rendelkezö munkavallalot keresünk, teljes munkaidös nemet bejelentessel. jelentkezni a patakizoltan70@gmail.com e-mail cimre
 • csabap: Sütőipari gépek-dinasztia kiadó.Itt nézd meg!
 • csabap: Sütőipari gépek- dinasztia kiadó. Itt nézd meg!
 • guest_2081: gépkönyvet keresek rotációs kiflisodróhoz!
 • HORVATH A: Végleges csótányirtás garanciával, egyetlen színtelen, szagtalan kezeléssel, 14 sütőipari üzem referenciájával. Nem igaz, hogy nem kiirtható! Van megoldásunk. Komplett HACCP/IFS dokumentációval, hazai KFT. További infó: csotanykommando.hu, 70/666-44-77.
 • Kovács Zsolt: Egy bizonyos kenyérféleség üzemi előállítását célzó technológia leírás magyarról németre való precíz fordítását vállalja valaki? zsoltkovacs113@gmail.com
 • f_n_adrienn_whc: Kedves Tagok! Gyártástechnológus és telepvezető helyettes pozícióba keresek kollégát sütőipari ügyfelemhez. Részletek végett elérhetőség: +36306982464; franknagy.adrienn@whc.hu. A munkakörökről: http://goo.gl/oc7nqo és http://goo.gl/F4DLso oldalakon.
 • guest_5799: hali
 • Mattom: Cukrászati gyártó, minőségi, házi jellegű, kimért egyedi termékekkel viszonteladókat keres. Elsősorban Jász Nagykun Szolnok Megyéből. Érd: 06309925119
 • guest_7962: Nagy Zsuzsannak : Fel tettem
 • Nagy Zsuzsánna: Remek válasz az Index cikkére. Ezt kitehetnéd András a Facebookra is.
 • guest_9180: Pékségeknek segitek új termékek pl. burek előállitásában, pékek betanitásában, gyártmánylapok, anyagszükséglet elkészitésében, valamint nyomonkövetés, raktárkészlet lekisérésésére szükséges táblázatok kidolgozása. Új tehnológiák bevezetése. Elérhetőségem esterpetrovic@gmail.com vagy +381 63 8574535
 • guest_9180: Pékségekben uj termékek mint pl a burek megtanitom a tehnologiai folyamatot ,a termék elkészitését, anyagszükségletet,gyártmánylapot,a nyomonkövetéshez szükséges adatok renszerezését, raktárkövetést, uj termékek betanitását, folyamatos tehnol
 • guest_2709: Adel nevű felhasználónak: a felülírt címre nem lehetett küldeni. Itt az én elérhetőségem: chubby80@upcmail.hu várom válaszát deutsche backer
 • guest_3222: karlbeer@karlbeer.kom kérem hivjon a munkával kapcsoladban 0630 4150062
 • guest_3222: BESZÁLLITANÁNK 1 T ZÁRT DOBOZOS JÁRMÜVEL SANJUAN KFT .0630 4150062
 • guest_7593: Jelenlegi is működő kisüzemi pékség részére keresek olyan beszállítót, aki az alapanyagok beszállítása mellett a technológiák kialakításában is segítséget tud nyújtani. A tsandard termékek mellett egy prémium termékcsalád bevezetése is cél. Kapcsolatfelvétel: karlbeer@karlbeer.com Üdvözlettel, Karl Ákos
 • Adel_euJOBS: Németországba keresünk szakmai tapasztalattal rendelkező pékeket és cukrászokat. További kérdésekkel kérlek forduljanak hozzám az adel.orosz@eujobs.hu e-mail címen. Üdvözlettel: Orosz Adél
 • átlagvásÃ: Szombathely, Szűrcsapó u. 23. Zalaco üzlet 24-én karácsonykor 11:20-kor. Értem én, hogy nagyon kevés bérért vannak alkalmazva az eladók, és nem érdekeltek az értékesítésben, mert azt a kevés pénzt így is-úgy is hazaviszik ha végigbeszélgetik a napot akkor is, de a Zalaco megengedheti azt magának, hogy az eladó kinevesse gúnyosan a vevőt, aki beiglit akar venni (urambocs
 • guest_2627: Üdvözlöm! A guest 9222 kérdése csabap nevű felhasználótól. Békés megye
 • guest_9222: Helyileg hol?
 • guest_2627: Élelmiszertechnológus végzettségű, sütőüzemi tapasztalatú. Pályázati tanácsadással foglalkoztam. Képesítés: sütő szak, bérügyintéző. Tevékenység: pékség, biztosítás. Várom érdeklődését!Galéria

Szaklap

Kenyérhibák, kenyérbetegségek összefoglaló ismertetése
2012. Július 31. Kedd, 11:25

altA Sütőipari Egyesülés szakmai archívumában számos tanulmány foglalkozik a sütőipari termékek minőségét súlyosan károsító kenyérhibák és betegségek leírásával, az ellenük való védekezés lehetséges megoldásaival. Szilassy Alfonz: A Sütő és Cukrászipari technológia kézikönyve, valamint a Sütőiparosok, Pékek szakfolyóirat cikkei (Dr.Gasztonyi Kálmán:A kenyérkészítés folyamatai IV. 2002/6, Dr.Gasztonyi Kálmán: Hibás kenyereink– a kenyérhibák ismertetése, a megelőzés módszerei  2007. 5.sz. 11. o., Dr.Gasztonyi Kálmán:Adalékok a sütőipar mikrobiológiájához I. 2003. 2.szám.Dr.Gasztonyi Kálmán:Adalékok a sütőipar mikrobiológiájához II. 2003. 3.szám.)tartalmaznak a témával kapcsolatos értékes információkat.

 

Gondos munka mellett is előfordulhat, hogy a péküzemben készített kenyerek egy része már a kisütéskor, vagy néhány nappal a forgalomba hozatal után, nem olyan ki-fogástalan minőségű, mint az a termékre vonatkozó előírások, és a magunk igényessége szerint kívánatos lenne. A károsodás különböző mértékű lehet. Enyhébb esetekben csak az értékesítést nehezíti meg (pl.: felhasadt oldalú kenyér), súlyos minőségromlás esetén viszont a termék (pl.: megnyúlósodott kenyér) még állati takarmányozásra is alkalmatlanná válik.

            A készáru károsodását előidéző okokat két csoportra oszthatjuk: termékhibák és kenyérbetegségek.

Azokat a kenyereket, amelyek valamilyen ok miatt kisebb élvezeti értékűek az átlagosnál, hibás termékeknek nevezzük. Súlyosabb esetekben a hibás árufogyasztásra teljesen alkalmatlannak minősül.

A két jelenségcsoport között alapvető különbség van, mert a kenyérbetegségeket mindig mikroorganizmusok, a termékhibákat pedig csökkent értékű nyersanyagok feldolgozása, vagy helytelen technológiai paraméterek (pl.: kis kovász-nagyság, rövid érési, vagy kelési idő, stb.) alkalmazása okozza.

A kenyérbetegségeket a nyersanyagok (liszt, élesztő) mikrobiológiai állapota okozza, melyek közül a legismertebbek

·         nyúlósodás

·         „véres kenyér”

·         penészedés

A kenyérhibák egy része csökkent értékű liszt feldolgozásából, más részehelytelen technológiából eredeztethető.

Csökkent értékű liszt

·         új búza őrleménye

·         csírázott gabona őrleménye

·         poloskaszúrt gabona őrleménye 

·         egyéb rovarkártevőktől megtámadott őrlemény 

·         gyommag-őrleményt tartalmazó liszt

·         idegen szagú, ízű liszt

·        keserű liszt

lehet.

 A helytelen technológiából.

·            Előkészítési hibák

·           Tésztakészítési hibák

·           Tészta-feldolgozási hibák

·           Kelesztési hibák

·           Sütési hibák

·           Készáru kezelési hibák

eredeztethető.

Mellékeljük a kenyérhíbák és kenyérbetegségek összefoglaló ismertetését.

 

 

 


 
Webdesign: IRQ